Kuran Nedir

Kur’ân nedir?

Kur’ân, Müslümanlar için kutsal kitaptır. Hz.Muhammed (sav) ‘e bildirdiği dilde korunarak orijinal haliyle kalmıştır. Kur’ân, Hz.Muhammed’in Allah’tan esinlenmiş sözleri değil, Allah’ın doğrudan sözleridir.

Kur’ân kelimesi ne anlama geliyor?

Kelime, İslam’ın kutsal kitabına atıfta bulunur, ancak dilbilimsel olarak “en çok okunan” veya “en çok okunan” anlamına gelir. İsim mucizesinin bir parçasıdır çünkü dünyada Kur’ân’dan daha çok okunan kitap yoktur. Milyonlarca Müslüman her gün Kur’an-ı Kerim okumakta ve beş günlük namazda da okunmaktadır.

Kur’ân ne zaman indirildi?

Kur’an-ı Kerim, 610 yılında Hz. Muhammed’e selam verdi. Peygamberin esenliği, 23 yıl boyunca vahiy almaya devam etti.

Kur’an nasıl korunur?

İlk Müslümanlar Kur’ân’ı yazdılar, ama aynı zamanda ezbere de ezberlediler. Müslümanlar, vahyinden bu yana Kur’an’ın bazı kısımlarını veya tamamını ezberlemeye çalıştılar. Bugün milyonlarca Müslüman tüm Kur’ân’ı ezberlemiştir. Bir kısmı da 5 vakit namazda okunur. Dolayısıyla birisi Kur’ân’ı değiştirmeye kalkarsa, başkaları da onu hafızasına kaydettiği için hemen yakalayacaktır. İyi bir örnek, birisinin kelimeleri milli marş olarak değiştirmeye veya alfabelerin sırasını değiştirmeye çalışması olabilir. Pek çok insan, başkalarının farkına varmadan değiştirmenin imkansız olduğunu ezberledi.

Kur’ân’ın temel öğretileri nelerdir?

Kur’ân’ın ana mesajı Allah’ın birliğidir . Kur’ân okuyan, Allah’ın birliğinin Kur’ân’ın içerdiği en önemli mesaj olduğunu hemen fark edecektir. Kur’an’ın diğer ana temaları arasında tüm Peygamberlere ve Elçilere inanma, ahirete inanma ve önceki kutsal yazılara inanma yer alır.

Kur’ân’da kaç sure vardır?

Kur’ân 114 bölümden oluşur, bazı bölümler uzun ve 300 civarında ayet olabilirken diğerleri 3 ayet kadar kısadır.

Kur’ân’ın farklı versiyonları var mı?
Hayır, Kur’ân’ın sadece bir versiyonu vardır. Hangi mezhebe mensup olurlarsa olsunlar tüm Müslümanlar, bugün sahip olduğumuz Kur’ân’ın Hz.Muhammed barışına vahyedilen tam versiyon olduğu konusunda hemfikirler.

Kur’ân’ın en güzel tercümesi nedir?
Hiçbir çeviri mükemmel değildir. Metnin orijinal anlamını aktarmaya çalışırken her çeviride bazı eksiklikler olacaktır. Yine de, ayetlerin genel mesajı popüler çevirilerin çoğunda bulunabilir.

Gayrimüslimler Kur’ân’a nasıl davranmalı?
Kur’ân 1,5 milyar insanın kutsal kitabıdır. Müslümanlar, Arapça olduğunda bunu doğrudan Tanrı’nın sözü olarak görürler. Bu nedenle Kur’ân’ın bir nüshasına sahip olan herkesin kitaba saygılı davranması istenir. Bu, kirli yerlere koymamayı, tuvalete götürmemeyi veya herhangi bir şekilde küçültmeyi içerir.

Kur’ân’ın İncil’den farkı nedir?
Kur’ân’ın Eski ve Yeni Antlaşma ile pek çok benzerliği vardır, ancak bazı açılardan da farklılık gösterir. Müslümanların Musa’ya vahyedilen orijinal Tevrat’a ve İsa’ya vahyedilen İncil’e inanmaları gerekmektedir. Ancak, bu orijinal kitapların kaybolduğuna ve bugün onlardan geriye kalanların tahrif edildiğine ve tamamen orijinal olmadığına inanıyorlar. Bu nedenle Kur’ân, bu kitaplarda bulunan yanlışlıkları düzeltmek ve içlerinde doğru olanı teyit etmek için gelen son vasiyettir.

Kur’ân Müslümanlara gayrimüslimleri öldürmelerini söylüyor mu?
Kur’ân’ın hiçbir yerinde Müslümanlara inançlarına göre kimseyi öldürme talimatı verilmez. Kur’ân nefsi müdafaaya izin verir ve savaşa dair sınırlar ve talimatlar içerir. Kur’an-ı Kerim’de Müslümanlara zulümle savaşmalarını emreden ayetlere rastlanacak, ama asla sadece inançlarına dayanarak başkalarını öldürmeyi söylemiyor. Aksine, Kur’ân Müslümanlara adaletli olmalarını, ihlal etmemelerini ve diğer inançlardan insanlarla iyi ilişkiler içinde olmalarını emreder. Daha fazla bilgi için İslam Nefret ve Şiddeti Öğretir mi? Başlıklı makaleyi okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir